Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2010r o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przemocą jest jednorazowe albo powtarzające się działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienie i krzywdy moralne osób dotkniętych przemocą.
O przemocy w rodzinie mówimy zatem, kiedy występują łącznie cztery czynniki: czyn jest intencjonalny (zamierzony-intencją jest wyrządzenie krzywdy), naruszający prawa i dobra osobiste osoby, powodując u niej cierpienie oraz kiedy wykorzystywana jest przewaga sił.
Rodzaje przemocy:
1. Ze względu na przebieg przemocy mówi się o przemocy chłodnej i gorącej.
* Przemoc chłodna jest wyrafinowanym sposobem wyrządzenia komuś krzywdy. Sprawca przykłada dużą uwagę aby  nie było widocznych śladów, objawów i świadków jej stosowania. Ten rodzaj przemocy jest bardzo trudny do zaobserwowania i często spotykany w środowiskach o wysokim statusie społecznym.
* Gorąca przemoc to wybuchy niekontrolowanej agresji, wściekłości, brutalności. Tego typu przemoc ma bardzo gwałtowny przebieg, sprawca nie przebiera w środkach przy okazywaniu swojej złości i wyższości. W takich przypadkach najczęściej interweniuje policja, ponieważ jest to działanie zauważane przez społeczeństwo.
2. Ze względu na działania sprawcy wyróżnia się przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną i ekonomiczną.
* Przemoc fizyczna to użycie siły, którego rezultatem jest nieprzypadkowe zranienie. Jest to najczęściej popychanie, uderzanie, policzkowanie, szarpanie, kopanie, duszenie itp. U ofiar obserwuje się zatem siniaki, blizny, zadrapania, otarcia naskórka, powyrywane włosy oraz inne obrażenia, które wskazywać mogą na rzucanie czy uderzanie.
* Przemoc psychiczna to nic innego jak obniżenie u ofiary poczucia własnej wartości. Jej skutkiem są stany lękowe i depresyjne.
* Przemoc seksualna są to różne działania nieakceptowane przez drugą stronę, w tym zgwałcenie oraz wymuszony stosunek płciowy w ramach związku.
* Przemoc ekonomiczna polega na uzależnieniu codziennego życia od tego, czy osoba posiadająca środki finansowe (sprawca) zechce się nimi podzielić. 
Przemoc występuje również w stosunku do osób starszych oraz dzieci. Są to dwie grupy, które z racji wieku stoją na straconej pozycji, ponieważ zawsze będą słabsze od silniejszego od siebie sprawcy.
W przypadku dzieci zamiast przemocy psychicznej mówi się o przemocy emocjonalnej, która tak samo niszczy psychikę dziecka, prowadząc do wypaczenia wizerunku własnej osoby. Przejawia się w takich zachowaniach  jak: odrzucenie, izolowanie, wyszydzanie, ignorowanie, ciągłe krytykowanie, terroryzowanie, zmuszanie do wysiłku przekraczającego możliwości dziecka, czy też pozbawianie form kontaktu potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka.
Przemocą wobec dziecka jest również zaniedbanie czyli ciągłe niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i emocjonalnych dziecka np. głodzenie, brak zainteresowania i uwagi ze strony opiekunów dziecka.
Przemoc seksualna to w przypadku dzieci po prostu wykorzystywanie seksualne czyli traktowanie dziecka jako obiekt seksualny oraz posługiwanie się nim do zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych. Wykorzystywanie polega m.in. na różnego rodzaju stosunkach płciowych lub ich usiłowaniu, także na dotykaniu narządów płciowych, masturbacji, obnażaniu się w obecności dziecka czy zmuszaniu dziecka do oglądania pornografii.
Dzieci narażone są na przemoc jako bezpośrednie jej ofiary oraz jako świadkowie przemocy.
 
Przemoc zawsze upokarza, powoduje cierpienie i szkody społeczne. Rodzi nienawiść, kształtuje nieprawidłowe wzorce wychowawcze. Bardzo ważne jest zatem, aby osoby będące świadkami przemocy w rodzinie zawiadamiały o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
 
Stosowanie przemocy wobec najbliższych podlega karze:
Kodeks karny - "Art. 207. § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.