Każda gmina, ustawą z dnia 29 lipca 2010r o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zobowiązana została do prowadzenia działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności w ramach pracy w zespole interdyscyplinarnym.
Zespół interdyscyplinarny powołowywany jest przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.
W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele:
  1)   jednostek organizacyjnych pomocy społecznej;
  2)   gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;
  3)   Policji;
  4)   oświaty;
  5)   ochrony zdrowia;
  6)   organizacji pozarządowych.
W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą także kuratorzy sądowi.
Zespół interdyscyplinarny realizuje działania określone w gminnym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.Zadaniem zespołu interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów wchodzących w skład zespołu oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności przez:
  1)   diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie;
  2)   podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie  temu zjawisku;
  3)   inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie;
  4)   rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku     lokalnym;
  5)   inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Zespół interdyscyplinarny może tworzyć grupy robocze w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie w indywidualnych przypadkach. Zadaniem zespołu lub grupy roboczej w takim przypadku jest w szczególności:
  1)   opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie;
  2)   monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem       przemocy;
  3)   dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.
Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę "Niebieskie Karty" i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
Procedura "Niebieskie Karty" obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
Przedstawiciele ww. podmiotów realizują procedurę "Niebieskie Karty" w oparciu o zasadę współpracy i przekazują informacje o podjętych działaniach przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego. Wszczęcie procedury "Niebieskie Karty" następuje przez wypełnienie formularza "Niebieska Karta" w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.
 
Zgodnie z ww. ustawą osobie dotkniętej przemocą w rodzinie udziela się bezpłatnej pomocy, w szczególności w formie:
* poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego i rodzinnego;
* interwencji kryzysowej i wsparcia;
* ochrony przed dalszym krzywdzeniem, przez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze     wspólnie  zajmowanego z innymi członkami rodziny mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się i zbliżania się do osoby pokrzywdzonej;
* zapewnienia osobie dotkniętej przemocą w rodzinie bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie;
*badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz wydania zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie;
* zapewnienia osobie dotkniętej przemocą w rodzinie, która nie ma tytułu prawnego do zajmowanego wspólnie ze sprawcą przemocy lokalu, pomocy w uzyskaniu mieszkania.
 
Natomiast wobec osób stosujących przemoc w rodzinie stosuje się środki mające na celu zapobieganie ich kontaktowaniu się z osobami pokrzywdzonymi oraz oddziaływania korekcyjno-edukacyjne.
 
 
W Gminie Słupca obowiązuje Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy  w  Rodzinie na lata 2010-2015, który został przyjęty Uchwałą Nr XLVII/250/2010 Rady Gminy Słupca z dnia 29 października 2010 r. Głównym celem Programu jest przeciwdziałanie występowania zjawiska przemocy w rodzinie na terenie Gminy Słupca, zwiększenie dostępności i skuteczności profesjonalnej pomocy oraz ochrona ofiar przemocy w rodzinie.  
W szczególności zaś celem jest skuteczne i efektywne zwalczanie przemocy w rodzinie, zapewnienie osobom doznającym przemocy bezpieczeństwa i skutecznej pomocy, zapewnienie interdyscyplinarnych szkoleń dla służb zajmujących się problemem przemocy oraz zmiana postawy mieszkańców wobec przemocy w rodzinie poprzez działania informacyjno-edukacyjne. Źródłem finansowania Programu są środki własne ujęte w planie finansowym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupcy.

    Zadania Programu:

1. Powołanie Zespołu Interdyscyplinarnego
2. Prowadzenie przez Zespół Interdyscyplinarny zintegrowanych i skoordynowanych działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
3. Realizacja ochrony ofiar przemocy w rodzinie oraz pracy ze sprawcą przemocy
4. Podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności osób realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie  
5. Zmiana postawy mieszkańców wobec przemocy w rodzinie
6. Edukacja dzieci i młodzieży w zakresie sposobów radzenia sobie ze stresem i agresją
7. Włączenie lokalnej społeczności w monitorowanie zjawisk związanych z występowaniem przemocy


Uchwałą nr XLVII/249/10 Rady Gminy Słupca z dnia 29 października 2010 określono sposób powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania.
Skład Zespołu Interdyscyplinarnego:
Przewodniczący - Anna Kubicka (pomoc społeczna)
Zastępca - Anna Majdecka (oświata)
Sekretarz - Marcin Czarciński (organizacja pozarządowa)
Członek - Ewa Jędrzak (kurator sądowy)
Członek - Maria Król (służba zdrowia)
Członek - Stanisława Stogińska (GKRPA)
Członek - Waldemar Zawodny (policja)